Ka’benin Yapılışı Ve Peygamberin Kureyş’e Hakem Oluşu

İbni İshak anlatıyor: Peygamber (s.a.v.) otuzbeş yaşına bastığında Kureyşliler Ka’beyi tamir için toplanmışlardı. Onun yıkılmasından korkuyorlar ve üzerine tavan yapmaya önem veriyorlardı. O zaman bir adam boyundan biraz yüksekçe ve taşları birbiri üstüne kireç vb. olmadan konmuştu. Onlar hem yükseltmek hem de tavanlamak iste­diler.[7] Deniz (rum tüccarlarından birine ait) bir gemiyi Cidde’de ka­raya vurmuş ve gemi parçalanmıştı. Onlar’da tahtalarını alıp Kâbenin tavanlanmasına hazırladılar. O zaman Mekke de Mısır kıptîlerinden bir marangoz vardı. Onlar için Ka’benin tamirinde uygun gelecek şeyleri planladı. O zaman Kabe’ye takdim edilen hediyelerin atıldığı bir kuyu olup o kuyudan her gün bir yılan çıkar ve Kabe’nin duvarla­rına tırmanırdı. İşte o yılanda Kureyşlilerin korktukları, sakındıkları şeylerden biriydi. Birisi bu yılana yaklaşacak oldumu hemen kuyru­ğunu diker hışıltısını artırır ve ağzını ayırırdı. Halkta korkardı. Yine bir gün bu yılan duvara tırmanırken Allah ona bir kuş gönderdi; kuş onu kapıp götürdü gitti. İbni İshak devamla derki, İnsanlar buna pek sevinip sonra Kâ’beyi yıkmaya korkar oldular.

(Sonra insanlar tamir içinde olsa Ka’beyi yıkmaktan korkup çe-kinince) Velİd b. el Muğîre onlara “Onu yıkmaya ben başliyayim” diyerek balyozu aldı ve “Allahım korku yok. Allahım biz ancak hayır diledik” deyip ardından Rüknü-hacer ile Rüknü-Yemâni tarafından yıkmaya başladı. (O gece insan­lar Velîde bir şey olup olmayacağını gözetlediler. Velîd ertesi sabah işine gelince Allah’ın ondan razı olduğunu anladılar) Onlarda yıkmaya başlayıp ta İbrahim (a.s.) m yaptığı temellere kadar inince, bunların (sırt kemiği gibi) birbirine kenetlendirilmiş yeşil taşlar oldu­ğunu gördüler.

Sonra yapmaya başladılar. Bina Hacerü’l Esved’in yeri olan Rü­kne gelince taşı kimin oraya koyacağı hususunda çekişmeye düştü. Her kabile bunu kendilerinin yapması hevesine düştüler. Nihayet bir­biriyle savaşa kadar işi vardırıp dört gün öyle kaldılar.

Sonra Mescid’de toplanıp insafa geldiler. Söylenişe göre Ebû Ümeyye b. el-Muğîre Kureyşin en yaşlisiydı. Onlara şöyle dedi:

-Aranızda anlaşamadığınız bir hususta Ka’benin kapısından gi­ren ilk kimseyi hakem yapın. Onlarda öyle yaptılar. Onların yanına ilk giren Rasülullah (s.a.v.) idi. Onu görünce “İşte Emîn girdi. Biz ona razıyız.”‘ dediler. Efendimiz yanlarına gelince durumu ona anlat­tılar. O da:

“Bana bir elbise getirin!” buyurdu. HacerU’i Esved’i eliyle alıp getirilen elbisenin içine koydu, sonra arkadakilere: “Her kabile elbi­senin bir ucundan tutsun böylece hepsi kaldırsın.” buyurdu. Onlarda öyle yaptılar. Taş ulaşacağı yere gelince Peygamber (s.a.v.) bizzat eliyle taşı alarak yerine koydu, ve duvarda üzerine devam edilerek bina yapıldı.”[8]

[7] Burada İbni Hişanı şu ek bilgiyi verir.:

“Bunun sebebi, bir gurup insan Ka’be’ye ait hazineyi çalmışlardı. Bu hazine Ka’be içindeki bir kuyuda saklanırdı. Hazine, yanında bulunan kişi Melih b. Amr b. Huzâa’nın kölesi Düveyk idi. Kureyşliler Düveyk’in elini kestiler. Kureyşliler onu çalan kimsenin bu hazineyi Diiveykin yanma koy­duğunu iddia ederler” Sire  1/193.

Ka’benin yenilenişi hakkında İbni Sa’dın 1/145 İbni Abbas ve Cübeyr b. Mutim (r.a.)lardan naklinde “Mekke’nin yukarılarından gelen sellerin Beyte dolup yıkılma tehlikesi geçirmesi” şeklindedir. Bu görüş ilk Sire yazarla­rından ve en sika sayılan Musa b. Ukbe b. Ebî Ayyışın da görüşüdür ki Beyhakî Delâil’de (2/58) bunu aldığı gibi İbni Abdü’l Berde Eddürer fi ihtisari’l meğazi ves- Siyer adlı eserinde nakleder.

[8] İbni Hişanı 1/193-197 İbni Sa’d 1/145-146 Beyhakî bunun bir kısmını ayrı bir isnad da verir. Delâü 2/59-60 İbni İshak 103-108 Taberî 1/225 Ezrakî Ahbârü Mekke 1/158-164 Uyunü’l Eser î/51 Nihayetü’l İreb 16/99

      İmam Zehebi, Tarihu’l-İslam, Cantaş Yayınları: 1/132-134

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: