Azık Artıklarının Bereketlenmesi

Talha b. Müsarrıf. Ebû Salih aracılığıyla Ebû Hüreyre’ nin(r.a) şöyle dediğini anlatır: Bir yolculukta Rasûlullah (s.a.v) ile beraberdik . Topluluğun azığı tükenmişti. Hatta bir kısmı bineklerin i bile kesmek istemişti. Bunun üzerine 0-mer (r.a): “Yâ Rasûlullah! Azıklarda kalmış bulunan son parçaları toplayıp da bunların Üzerine (bereketlen sin diye) Allah’a dua ediversen olmaz mı? diye sordu. Peygamber de öyle yaptı. Yanında buğday olan buğdayını, hurma olan da hurmasını getirdi. Hz Rasûlullah da dua etti. Nihayet bu parçalar bereketlen di de Ashab’m hepsi azık kaplarını doldurdula r. O zaman Peygamberi miz:
“Eşhedu illâilâhe illallah! Ve ennî Rasûlullah. Bu iki kelimede asla şüphe etmeden bir kul bu şahadet kelimeleri nin ikrarıyla Allah’a kavuşursa kesinlikle cennete gider” buyurdu. [56]


Hadisi Müslim Sahihinde rivayet etmiştir. Bu haberin bir benzerini de bundan daha uzun bir şekilde tfuttalib b. Abdillah b. Hantab, Abdurrahma n b. Ebî Amr el-Ensarî aracılığıyla babası Ebû Amr’dan naklediyor . Bu rivayette şu ziyade vardır: Orduda bulunanlar dan kabını doldurmaya n hiç bir kimse kalmadı. Buna rağmen bir o kadarı da geri kaldı. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v) azı dişleri görünecek kadar gülümseyip: “Ben Allah’tan başka ilah olmadığına, ve kesinlikle benim Allah Rasûlu Muhammed olduğuma şahadet ediyorum. Mü’min kul bu iki şahadet kelimeleri yle Allah’a kavuşmaya görsün, mutlaka ateşe karşı korunulur.” buyurdu.
Bu hadisi Evzai, Muttalib’ten rivayet etmiştir. [57]

[56] Müslim, İman 27; Beyhakî Delâil 6/120; İbni Sa’d 1/1/119; Ebû Avâne 1/9.
[57] Müsned 3/418; Hakim 3/618; İbni Hibban 1/387; Taberanî Kebîr 1/211; Hakim ve İbni Hibban hadisi sahih sayarlar. Zehebî de Telhis’inde buna “sahih” diyor.
İmam Zehebi, Tarihü’l-İslam,2/44-45

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: