Emeviler’in Emareti

Abdürrezzak anlatıyor: Bize İbni Uyeyne, Amr b, Dinar, İbni Ebî Müleyke isnadıyla Misver b. Mahreme’den şöyle nak­leder:

-Ömer (r.a.); Abdürrahman b. Avf’a (r.a.): “Biliyor musun hani biz:

«Allah yolunda cihadın hakkını vererek çarpışın (Hac 78)» ayetini: “Zamanın başında cihat ettiğiniz gibi zamanın sonunda da cihat edin.” ilavesiyle okurduk, dedi. Abdürrah-man b. Avf: “Bu zamanın sonundaki cihat ne zaman olacak ey Mü’min’lerin emir i?” deyince: “ÜmeyyeoğullarıEmir. Muğire-oğulları da vezir olduklarında.” dedi. Bunu Abdürrezzak’tan Ramadî nakletti.[51]

Ebû Nadra, Ebû Said el Hudri’den Rasûlüllah’m (s.a.v) şöyle buyurduğunu anlatıyor:

«Müslümanlar gruplaştiğı zaman birisi bid’at ve dalaletle îslamî yoldan çıkacak. Onu iki gruptan hakka daha layık ola­nı öldürecektir.»

Hadisi Müslim rivayet etmiştir.[52]

[51] Beyhakî Delâil 6/422; Taberi Tefsir’inde (17/205) Hac suresi ayet 78’de Sevr b. Zeyd aracılığıyla (İbni Abbas (r.a.)tan: «Allah yolunda cihadın hakkını vererek çarpışın.» “yani önce cihad ettiğiniz gibi” deyince Ömer (r.a.): “Ci-hadla ilk önce kim emrolundu?” dedi. İbni Abbas da: “Kureyşten Mahzum ve Abdü Şems oymakları.” deyince Ömer (r.a.): “Doğru.” dedi.) diye nakleder.
[52] Müslim 1064; Beyhakî Delâil 6/424, 5/189; Ebû Davud 4667; Müsned 3/32, 97; İbni Adiy 3/971. Beyhakî (5/189) burada der ki: “Efendimiz’in bu ve önceki haberi aynen gerçekleşmiştir. Iraklılarla Şamlılar arasında ihtilaf çıkınca ortaya (üçüncü bir) grup atıldı. Onlarla bu iki grubun hakka yakın olanı, yani Hz. Ali’nin etbaı çarpıştı. İçlerinde Rasulullah (s.a.v)in haber verdiği şekilde insanlar verdi.” Bu bahis ilerde gelecektir .
İmam Zehebi, Tarihü’l-İslam,2/97-98

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: