Hav’eb Köpeklerinin Hz. Aişe’ye Havlaması

İsmail b. Ebî Halid. Kays’ın şöyle dediğini anlatıyor:

Hz Aişe (r.a.) Amiroğulları yurduna vardığında Haveb su­yu başında oturanların köpekleri kendine havlamışti. Bunun üzerine Hz Aişe: “Bu hangi su?” dedi. “El-Haveb suyu.” dedi­ler. Hz Aişe de: “Sanıyorum mutlaka geri dönmem gerek. Zira Rasulullah (s.a.v)in:

“Ona El-Haveb’in köpekleri havladığı zaman  (kadınları kasdederek ) içinizden birinin hali nasıl olacak!” buyurduğu­nu işittim. Bunun üzerine Zübeyr (r.a.) ona:

-İleri git. dönme! Belki Allah(c.c) senin vesilenle insanların arasını sulh edecektir, dedi.[46]

[46] Müsned 6/52, 97; Beyhak   Dela    6/410; Ibn   Ebi Şeybe 15/260; Ibnı Hibban S/258; Hakim 3/120; Ibni Âdiy 4/1627
İmam Zehebi, Tarihü’l-İslam,2/94-95

Reklamlar

6 Yanıt to “Hav’eb Köpeklerinin Hz. Aişe’ye Havlaması”

 1. Umut Says:

  Konunun bir açıklaması da şöyle.Hz. Aişe (R.A), Hz.Ali (R.A)’a karşı Zübeyr ve Talha’yı yanına alarak Ali’ye karşı isyan etme durumundadır.Yanındakilerle beraber Medineye Hz.Aliye karşı koymaya gitmektedir. Hav’eb denen denen yere geldiklerinde köpekler yüksek sesle ulumaya,havlamaya başlarlar.Hz Aişe kılavuzların birine sorar ; “Nedir bu sesler diye,burası neresi” diye.Ve “Burası Hav’eb,bu seslerde Hav’eb köpeklerinin sesi.”Hz. Aişe birden dehşete kapılır ve ağlamaya başlar.” Ben artık bir adım bile atamam geri dönmeliyiz” gibisinden sözler söyler.Zira Allahın Resülü Hz.Muhammed (S.A.V) in bir zamanlar tüm zevceleriyle beraber otururken birden onlara karşı dönerek ; ” Acaba Hav’eb köpekleri hanginize havlayacak” diye bir söz sarfetmiştir.Bu nedenle Hz.Aişe bunları hatırlamış ve dehşete düşmüştür.Fakat Zübeyr,Hz.Aişe’nin aklına girerek “Kılavuz size yalan söylemiş burası Hav’eb denilen yer değil” diyerek asıl yalanı o söylemiş.

 2. Ertugrul Says:

  Umut kardes Hz Zübeyr cennetle müjdelenen 10. Sahabi arasında iken sen nasıl oluyorda Hz zubeyiri yalancilikla suçluyorsun . Cemel vakası bir sinavdir ve inşallah biz o sınavı

 3. mehmet yıldız Says:

  kim müjdelemiş zübeyiri birileri uyduruyor birileride araştırmadan soruşturmadan inanıyor.araştırın kardeşler araştırın.

 4. Umut Says:

  O yüzden mi İslam’ın halifesine karşı savaş açmıştı ? İkililik yaratmıştı ?

 5. adnan Says:

  meşhur bir söz vardır ki sahabeler hakkında kaylu kal etme.zira hem ölen hem öldürülen şehittir.ne haddimize ki onlar hakkında ileri geri konuşmak.ALLAHA sığınmak gerek..

 6. mesut02 Says:

  Ertuğrul Bey: Sen nereden uyduruyorsun da diyorsun Zübeyir cennetle müjdeleyen 10 kişiden biri diye tabi sen bunları Emevi ve Abbasi Dönemindeki yandaş şakşakçı yazarlardan okumuş ama başka da bir yere bakıp okumamış ve araştırmamışsın. Ertuğrul Bey;hayatta iken cennetle müjdelenen 10 kişi uydurma hadistir. Bir kere Zübeyr’in hayatta iken edindiği serveti bir araştır bakayım bir zahmet. Peygamber Ehlibeytine savaş açan birisi nasıl oluyor da cennetle müjdeleniyor. Bir kere Peygamber Efendimizin Ehlibeyti sevmeyenlerin sonu hakkındaki sözlerini bir oku da ondan sonra görüş belirt.Sen ve senin gibiler hep tek taraflı yayınları okudukları için böyle cahil kalıyorlar işte.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: