Hamza(ra)Komutasındaki Sîfü’l Bahr Seferi

Ebvâ seferinden bir müddet sonra, Rabîû’I evvel veya Rabîü’I âhir ayında Nebî (s.a.v.) Efendimiz, amcası Hz. Hamza’yı (r.a.) otuz kişilik, Muhacirle rden müteşekkil bir müfrezenin başında, “El-ıys” taraflarında bulunan “Sîfil Bahr” (Deniz sahili) adındaki yere sefere gönderdi. Hz. Hamza oraya vardığında, üç yüz kişilik bir müfrezeyi sevketmek te bulunan Ebû Cehü ile karşılaştı. Zührî, bu müfreze sayısının üç yüz değil yüz otuz kişilik bir süvari gurubu olduğunu söyler.


Sîfiâ’l Bahr’da yaşayan Cüheyne kabilesi ile onların ileri gelenleri nden biri olan Mecdî b. Amr el-Cühenî’nin hem Müslümanlarla hemde Kureyşlilerle daha önce akdettikl eri bir anlaşması vardı. Bu vesile ile bu Mecdî, her iki tarafın arasına girerek vuruşmalarını önlemiş oldu. [3]
nakleder:
“Rasûlüllah (s.a.v.) bizi üçyüz kişilik bir süvari olarak sefere çıkardı; emirimiz Ebû Ubeyde b. Cerrah idi. Kureyş kervanını gözlenecektik. 15 gün sahilde kalıp Öyle bir aç kıldık ki ağaç yaprağı çırpıp yedikte bu yüzden bu askere “Yaprak askeri” dendi. Terken deniz Anber denen bir ölü balığı kıyıya atmış. Biz ondan onbeş gün yiyip yağı ile yağlandık ve zayıflayan bedenimiz geri geldi. Ebû Ubeyde onun bir kıl-

[3] Vakidî Meğazî 1/9; Beyhakî Delâil 3/11; İbni Sa’d Tabâkat 2/6; îbni Hişâm Sîre 3/20; Taberî Tarih 1/14. Burada Vakîdi ve İbni Sa’d şu ön bilgileri de verirler:
– Hamza (r.a.) bu seferi Peygamber (s.a.v.)in Medine’ye hicretler inin yedinci ayı cilan Ramazan’m başlarında idi. Medine’ye gelişinden sonra Efendimiz harpte sancak kullanma adetini ilk defa bu seferde yaptı. Beyaz renkli bir sancak tutuldu. Hamza ile gönderdiği otuz kişinin yarısının Muhacir, diğer yarısının’da Ensar’dan olduğu söylenir. Doğru olan ise bunların hepsinin Muhacir olduğudur. Zira Peygamber imiz, Bedir Harbi vuku bulana kadar, Ensarlı birini cihad için sefere çıkarmış değildi. Çünkü Ensar halkı Akabe biati esnasında Peygamber imize “kendi yurtlan olan Medine dahilinde koruma şartı” öne sürmüşlerdi. İşte bu görüş daha kesin görüküyor.
Vakîdi burada bu sefere katıldığı söylenen 9 muhacir ile 10 tane Ensarlı adını verip, “bu Mecdî’nin adamları daha sonra Medine’de Peygamber (s.a.v.)’in yanına geldiler. O da onlara İkramda bulunup “Mecdî işi dürüst bir kimseydi” buyurduğunu da anlatır. Buharî Cihad bahsinde (64/65) bu mevzuda Câbir b. Abdillah (r.a.)’tan şöyle çığını alıp koydu. Altından deve üstündeki yükü ile değmeden geçti. Bu seferde yanlarındaki bütün develeri kesip yediler idi. Medine’ye gelince durumu anlattılarda, Efendimiz: “Allah’ın rızkından yiyin. Yanınızda varsa bİzede ikram edin” buyurdu. Birisi bir mikdar verince onu yedi.
İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/13

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: