Peygamberimizin Kızı Zeyneb’in Bedir Sonrası Hicreti

Peygamber (s.a.v.)’in kızı Zeynep (r.a.), kocası Ebû’I-Âs b. er-Rabî’ b. Abdi-Şems’i kurtarmak üzere fidye masrafını yolladı. Bu Masraf annesi Hatice (r.a.)’nin onu Ebû’1-Âs’a gelin ederken verdiği gerdanlık idi. Rasûlü Ekrem (s.a.v.) gerdanlığı görünce (hatırlayarak) acıdı arkadaşlarına; “uygun görürseniz Zeyneb’in hatırına esirini serbest bırakın, gerdanlığı da geri verin” buyurunca “tabî Yâ Rasûlellah” dediler ve Ebû’1-Âs’ı serbest bıraktılar. Fakat Rasûlüllah (s.a.v.) Efendimiz Ebû’l-As’tan Zeyneb’i boşanma konusunda serbest bırakma şartını aldı.


Zeynep (r.a.)’da Mekke’de yarı esir gibi Medine’ye bırakılmayan “Müstezâfîn” arasında idi. Peygamber (s.a.v.) bunu gizlemiş, Zeyd b. Harise ile Ensâr’dan birisini onu kurtarmay a göndererek “Zeynep yanınıza gelinceye kadar Ye’cec mevkiinde bekleyin. Sonra onunla birlikte bana gelin” buyurmuş idi. ( ) [26]
Bu hadise Bedir’den bir ay sonra vuku bulmuştu.
Ebû’l-Âs Mekke’ye geldiğinde, Hz. Zeyneb’e Babasının yanına gitmesini söyledi. Hz. Zeynep hazırlığını tamamladı. [27] Kocasının kardeşi Kinâne b. Er-Rabî’ bir deve getirdi. Zeynep ona bindi. Kinâne’de oklarını ve yayım alarak gündüz ortası deveyi çekerek, Hz. Zeynep’le birlikte yola koyuldu. Zeynep (ra) devenin hevdecind e idi, bu durumu farkeden kureyşlilerden bir gurup bu konuyu tartışıp, sonra Hz. Zeyneb’i aramaya çıktılar.
Zî Tuva denen yerde onlara yetiştiler. Onlara ilk yetişen Hebbân b. el-Esved, Nâfı’ b. Abd-i Kays ve Fihrî olmuştu. Hebban Mızrağını sallayara k hevdectek i Zeyneb’i korkuttu. Söylendiğine göre Zeynep hamile olup bu korku ile karnındaki cenini düşürmüştür. Kocasının kardeşi Kinâne çöküp okları önüne yaydı ve “Vallahi! Bana yaklaşan herkese bir ok saplayacağım” diye bağırınca insanlar ondan uzaklaştılar.
Bir gurup Kureyşliyi yanına alan Ebû Süfyan yanma doğru yaklaşarak; “Bire delikanlı! Şu oklarını çekte seninle adam gibi konuşalım” dedi. O okunu yere indirince Ebû Süfyan yanma gelerek, “Sen doğru yapmıyorsun, sen bu kadınla güpegündüz, insanların gözü ortasında yola çıktın. Sen Muhammed yüzünden başımıza gelen hezimeti felaket ve belaları biliyorsu n. Sen Onun kızını alıpta aleniyete n yola çıkınca, Kureyşliîer bunun bizim başımıza, aşağılandığımızda gelen bir felâket olacağı zarmına kapıldılar. Bizim böyle bir şeye razı olmamız bizim gevşeyip zayıfladığımızı gösterir. Ömrüme yemin olsunki, bizim Zeyneb’i babasına gitmekten alıkoymaya hiç bir ihtiyacımız yok. Ama sen bu kadını geri götürüp bekle. İnsanlar onu geri çevirdiğimizi konuşup ta sesleri yatışınca, gizlice onu yola koyup babasına ulaştırırsın” dedi.
Kinâne bunu uygun görüp geri döndü. Böylece birkaç gece geçti. İnsanların bu husustaki dedi kodusu kesilince Zeyneb’i bir gece yola koydu ve onu Zeyd ile arkadaşına teslim etti. Onlarda Zeyneb’i Nebî (s.a.v.)’nin yanına getirdile r. Zeynep (r.a.) Peygamber imizin yanında kaldı. [28]

[26] İmam Ahmed Müsned 6/276; Ebû Davud 2692; Beyh. Delâil 3/154; İbni Hişâm 2/294, 295; Taberî Tarih 2/43; El-Kâmii 2/134; Hakim Müstedrek 3/236.
[27] İbni İshak burada şu bilgiyi nakleder: “Zeynep (r.a.) derki: Ben Mekke’de Babamın yanına gitmek İçin gizlice hazırlık yaparken Utbe kızı Hind bana rastgelmiş ve “Yâ Muhammed’in kızı! Bana senin babayın yanma gitmek istediğin haberi ulaşmadın» sanıyorsun?” demişti. Ben, “böyle birşey istemiş değilim” dedim. Bu kere O; “amca kızı! Böyle yapma, senin yolda muhtaç olacağın bir eşya veya babana ulaştıracak bir mala ihtiyacın olursa söyle, zîra sana lazım olan herşey bende var, sakın benden utanma. Zîra kadınlar arasına, erkekler arasına giren düşmanlık giremez” dedi. Vallahi onun bu söylediğine emindim. Buna rağmen korktum ve ona böyle.bir arzum olduğunu inkâr edip yol hazırlığımı yaptım.”
 [28] îbni Hisam 2/296; Taberî 2)64; El-Muntazam 3/124,125; Beyhakî Delâil 3/154-156
İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/47-49

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: