Bedir Gazilerinin Fazileti

Bunların faziletini bildiren bir  hadisi   Sa’d   b.   Ubeyde,   Ebû lirrahman es-Sülemî aracılığıyla Ali (r.a.)’den şöyle nakleder: Rasûlüllah (s.a.v.) beni,  Ebû Mersel el Ganvî’yi, Zübeyr’i ve Mikdad’i bir sefere gönderdi. Hepimiz atlıydık. Bize “Hak bahçelerine gelinceye kadar yola devam edin (Ravdatü hâk, Mekke ile Medine arasında bir mevkidir) Orada müşriklerden bir kadın var. İşte onda Hatıb’in Mekke müşriklerine yazdığı bir mektup var.” dedi.

[Biz Rasûlüllah’ın dediği yerde kadına yetiştik, devesinin üzerinde yola devam ediyordu. “Mektubu ver!” dedik. “Bende mektup yok” dedi. Bizde devesini yere ıhtırıp bineğinde mektubu aradıksada bulamadık. Ama, “Rasûlüllah yalan söyleyecek değil ya” diye düşünüp kadına, “ya bize mektubu çıkaracaksın, yada seni çırılçıplak soyacağız” diye tehdit ettik. Kadın benim elimi donunun uçkuruna doğru uzattığımı görünce derhal mektubu çıkartıverdi. Bizde Mektubu Rasûlüllah’a getirdik.
Orada bulunan Ömer; “Yâ Rasûlellah! bu herif Allah ve Rasûlüne ihanet etti Müsade etde boynunu vurayım” dedi. Rasûlüllah (s.a.v.)
Hâtıb’a:
“Bunu sana yaptıran ne?” diye sordu. Hatıb’da, “Yâ Rasûlallah! Vallahi ben Allah ve Rasûlüne inanmıyor değilim. Lakin ben onlara bunu yazarak onların katında bir görev elde edeyim, dedim. Böylece bununla Allah benim orada kalan ailem ve malımı korumaya bir sebeb yaratsın. Senin arkadaşlarıyin her birinin, orada kalan aile ve malını Allah için müdafa yapacak akrabaları var. Benim kimsem yok” dedi. Rasûlüllah (s.a.v.) bunu dinleyinc e:
Hatib doğru söylüyor. Artık ona -darılmayın- sadece iyi söz söyleyin” buyurdu. Ömer ise, “O, Allah’a ve Peygamber ine ihanet etti, mü’minlere ihanet etti, boynunu vur” diye direndi. Bunun üzerine Rasûlüllah (s,a.v.)
“O Bedir harbine katılan biri değilmi, ne biliyorsu n, belki Allah  Bedir  Mücâhitlerinin  haline  bakarak  “dilediğinizi yapın! Cennet size vacib olmuştur -yahut ben işlediğiniz her suçu şimdiden af ettim” buyurmuştu” dedi. Bunu duyan Ömer’in gözleri yaşlarla doldu ve “Allah ve Rasûlü elbette daha iyi bilir” dedi. Bu Buharı ve Müslim’in ittifakla rivayet ettikleri bir hadistir. [136] El-Leys’de, Ebû’z-Zübeyr aracılığıyla Câbir (r.a.)’den nakleder: – Hatib b. Ebî Beltea’ya (r.a.) ait bir köle şikayet etmek üzere Rasûlüllah   (s.a.v.)’a  geldi   ve:   “Yâ  Rasûlellah!   Hatib   kesinlikl e Cehennem’e girecekti r” dedi. Nebî (s.a.v.) de ona:
“Yalan söyledin. O hem Bedir’e hemde Hudeybiye’ye katıldı” buyurdu. [137]
Yahya b. Saîd el-Ensârî, Muaz b. Rifâa b. Râfî’den naklediyo r -Muâz’ın babası Rifâ’a’ bedre katılanlardandı- Babası oğluna; “Bedre katılıpta, Akabe bîatında bulunmamış olmayı istemem” dermiş. İşte bu Rifâa (r.a.) derki: Cebrail, Peygamber (s.a.v.)’e: “Aranızda Bedr’e katılanların derecesi nasıl?” diye sordu. Nebî (s.a.v.) de: “en hayırlılarımızda'” deyince “Bedre katılan meleklerd e öyle, onlarda Melâike’nin hayırlılarıdır” dedi. Bu hadisi Buharı rivayet ediyor. [138]

[136] Buharî Mcğazî 64/9 Hadis no 3983; Müslim Fezail 2494. 2495; İbni Ebî Şeybc 14/384, 12/155: Beyhakî Delâil 3/152: Taberani 12/99; Müsned 1/79, 90, 2/109: Ebû Ya’la Miisned 4/ h. no 2265.
 [137] Müsliim 2495: İbni Ebî Şeybe 14/385, 12/155; Tirmizî 3864; Müsned 3/349, 325; Hâkim 3/301; Ebû Nuaym Hılye 3/73. 3/325, Beyhakî Delâil 3/153. 4/144: Müsned 6/362; Ebû Ya’la Müsned 3/1900.
 [138] Buharı Mcgazi 64/11 hadis no 3993; Beyhakî Delâil 3/151; İbni Ebî Şeybe 12/154, 14/385; Buhari T. Sağır t/25.
İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/140-142

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: