Bedir’e Katılan Seçkin Sahabeler

 Ebû Bekir Ömer ve Ali, Osman (r.a.) hanımı Efendimiz in kızı Rukiyye’nin hastalığı sebebiyle Bedr’e katılamamıştı. Rukıyye (r.a.) Ramazan ayının son on -günü içinde, Müslümanların Bedir’den Medine’ye geldikler i gün vefat etti. Peygamber (s.a.v.) Osmana kendi ecir ve hissesind en bir pay ayırdı. [139]
Sa’d b. Ebî Vakkas Bedirde bulunurke n o sırada Şam’da bulunan Saîd b. Zeyd ile Talha b. Ubeydilla h katılamamışlardı. Bedir harbi bittikten sonra geldiler, Peygamber onlara da ganimette n hisse verdi.


Zübeyr b. el-Avvâm, Ebû Ubeyde b. Cerrah, Abdürrahman b. Avf, Hamza b. Abdi’lmuttalib, Zeyd b. Harise, Ubeyde b. el-Hâris el-Muttalib, Kardeşleri Tufeyl ve Husayn, Amcası oğlu Mistah b. Üsâse b. Abdi’l-Muttalib. Bu dördünün nesilleri devam etmedi. Mus’ab b. Umeyr el-Abderî, Mikdâd b. el-Esved, Abdullah b. Mes’ûd, Suhayb b. Sinan, Ebû Seleme b. Abdi’l Esed, Ammâr b. Yâsir, Ömer’in kardeşi Zeyd b. el-Hattab. Bunlar muhacirlerdendir.
Ensar’m, Evs kolu ileri geleni Sa’d b. Muâz.
Abdü’l Eşhel oğullarından Abbâd b. Bişr, Muhammed b. Seleme, Ebû’l Heysem b. et-Teyhân.
Zafer oğullarından: Katâde b. Nu’mân.
Amr b. Avf oğullarından: Mübeşşir b. Abdi’lmünzir, kardeşi Rifâ’a. Diğer kardeşleri Ebû Lübabe’de gelemedi. Zîra Rasûlüllah onu yoldan geri çevirip Medine’ye vali yapmıştı. Ama ona da katılanlar gibi ecir ve hisse ayırdı.
Neccâr oğullarından:
Ebû Eyyûb Halid b. Zeyd, Avf, Muavvez, Muâz. Bunların üçü Haris b. Rifâ’a’nın oğulları olup Afra oğulları diye anılırlardı. Übey b. Ka’b, Ebû Talha Zeyd b. Sehl, Bilâl, Ubâde b. Es-Sâmit, Muâz b. Cebel el-Hazrecî, Asım b. Sabît b. Ebî’l Aklan, Itbân b. Mâlik, Ukkâşe b. Muhsan, Ka’b b. Amr Ebû’l Yüsr es-Selemî, Muaz b. Amr el-Hazrecî, İbnü’l Lemûh.Ş Allah bizide Kıyamet günü onlarla beraber diriltsin . Daha önce Bedir’de şehit olanları anlatmış idik. [140]

[139] Meğazî-yi Urve sayfa 160.
 [140] Burada Zehebî atlasa da İsmini verdiği Ziyaeddîn el-Mekdisî’nin “EI-Ahkâmü’l-Kebîr” adlı eserindek i alfabetik sıraya göre Bedr’e katılan Müslümanların adını vermeyi uygun görüyoruz.
İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/142-144

Reklamlar

Bir Yanıt to “Bedir’e Katılan Seçkin Sahabeler”

  1. ahmetsamilkaan Says:

    Allah razı olsun kardeşim. http://anormalia.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: