Hz. Ali’nin Hz. Fatıma İle Evlenişi

Yûnus b. Bükeyr, İbni İshâk’tan naklediyo r: Bana Abdullah b. Ebî Necîh, Mücahit aracılığıyla Hz. Ali’nin şöyle dediğini anlattı:
Ben Fatıma’yı Rasûlüllah’tan şöyle istedim: Benim bir cariyem vardı. Bir gün bana, “Fatıma’ya düğür için Peygamber e geldikler inden haberin var mı?” dedi. “Hayır” dedim. O da, “evet Fatıma’ya düğür gelmiş, Ama sana mani olan nedirde, gidip Peygamber den seni kızı ile evlendirm esini istemiyor sun?” dedi. Ben, “sanki bende evlenecek kadar dünya malımı var?” dedim. “Sen Peygamber e gidersen seni evlendiri r” dedi.


Vallahi bana o kadar ümit vererek, ısrar ettiki sonunda Rasûlüllah (s.a.v.)’in yanma girdim. Rasûl’ü Ekrem (s.a.v.) çok celâdetli ve heybetli biriydi. Vallahi içime ağlamak gibi bir şey girip sesim kısıldı ve hiç konuşamadım. Rasûlüllah (s.a.v.) “Neye geldin! Bir ihtiyacın mı var?” deyince ben yine sustum. O, “niye geldin, bir ihtiyacın mı var?” dedi, ben yine cevap vermedim. Bunun üzerine “sen herhalde Fatıma’ya düğür olmaya geldin” buyurdu. “Evet” dedim. “Onu kendine helal yapacak mikdarda mihir olabilece k bir şeyin var mı?” diye sordu. Ben: “Hayır! Vallahi hiç bir şeyim yok Yâ Rasûlellah!” dedim. Efendimiz bana, “Peki benim seni teçhiz etmek üzere verdiğim zırhını ne yaptın?” diye sordu. Ali (r.a.) derki -Vallahi o değeri ancak dört dirhem edebilen Hutamî cinsi bir zırh idi.- Ben, “zırh yanımda” dedim. Efendimiz; “haydi öyleyse seni Fatıma’yla evlendiri yorum, zırhı mihir olarak Fatma’ya yolla ve onunla Fatma’yı kendine helâl kılmış ol” buyurdu.
İşte Fatma’nın Mihri bu zırh idi. [171]
Eyyûb es-Sahtiyânî, İkrime vasıtasıyla İbni Abbas (r.a.)’m şöyle dediğini rivayet eder: Ali (r.a.) Fatıma ile evlendiği zaman Peygamber (s.a.v.) Efendimiz Ali’ye; “Haydi Fatıma’ya mihir olarak birşeyler ver.” buyurunca Ali, “Bende verecek hiç bir şey yok ki” dedi. Efendimiz de: “Senin el-Hutmiyye zırhın nerede?” buyurdu.
Bu hadisi Ebû Dâvûd rivayet etmiştir. [172]
Ata b. Es-Sâib de, babası Sâib’den Hz. Ali (r.a.)’nin şöyle dediğini anlatır:
Nebî (s.a.v.) Efendimiz, Fatıma (r.a.)’yı bir kadife elbise, bir su kırbası, içi ızhir otu ile dolmuş deri bir yastık ile düğün çeyizini hazırladı. [173]

[171] Beyhakî Deiâil 3/160; İbni Sa’d (daha kısa) 8/20; Beyh. Süneni Kübra 7/235.
[172] Ebu Dâvûd Nikah, 2125; Nesâî 6/129; Beyhakî Ş. Kübrâ 7/252, 10/269; Beyhakî Deiâil 3/161; İbni Sa’d 8620.
[173] Müsned 1/14; Beyhakî Deiâil 3/16İ.
İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/176-177

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: