Buhran Gazvesi

İbni İshâk derki:
Rasûlüllah (s.a.v.) Rabîü’levvel ayını Medine’de geçirip sonra Kureyşle karşılaşma ümidiyle gazaya çıktı. Medine’nin basma İbnü Ümmi Mektûm’u tayin etti.
Abdü’l Melik b. Hişâm derki; [5] Rasûlüllah “Buhran” denen yere yani Hicaz’daki Ma’den’e geldi. Burası El-Fur’u’ denen yerin bir nahiye-sidir. Orada Rabîü’lâhir ayının tamamını ve Cümâdiye’l-Ulâyı geçirin-ceye kadar eğleşti. Sonra herhangi bir karşılaşma görmeden Medine’ye avdet etti. [6]


Vakıdî bu konuda şunları söyler:
– Nebî (s.a.v.) Buhrân’daki Süleym oğullarına gazaya çıktı. Vakit Cemadiyel evvel ayının altısı idi. Buhran, Für’a bağlı bir yer olup Medine ile arasında sekiz konak mesafe vardır. Medine’den on gün ayrı kaldı. Kendisine ulaşan haberlere göre, orada Süleym oğullarından bir gurup toplanmış idi. Üç yüz kişilik bir kuvvetle yola çıkıp Medine’nin başına İbnü Ümmî Mektûm’u bıraktı. [7]

[5] İbni Hişâm’da yukardaki geçen söz İbni Hişâm’a ait, bu söz ise İbni İshâk’a ait görünüyor. Beyhakî’nin rivayeti de bunu doğruluyor. İstinsah hatası olsa gerek.
 [6] İbni Hişâm 3/8; Beyhakî Delâil 3/172; Vakidî Meğazî 1/196; Tarih-i Halîfe 65, 66; Taberî 2/52; İbni Sa’d Tabûkat 2/34; EI-Muhabber El-Kamil fitTarih 2/146. .
 [7] Vakidî 1/196; Tarih-i Halîfe 65, 66; Beyhakî Delâil 3/172.
İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/183

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: