Karkara’tü’l-Küdr Gazvesi

Vakidî derki:
Bu gazve üçüncü hicrî yılın Muharrem ayında vuku bulmuştur. Karkaratü’l Küdr, Süleym oğulları Ma’deninin nahiyeler inden biridir. Efendimiz bu gazvede Ümmü Mektûm’u Medine’ye vali bırakmıştır.
Nebî (s.a.v.)’ye Karkaratü’l Küdr mevkinde, Ğatafan ve Süleym oğullarından bir topluluğun bulunduğu haberi ulaşınca, Medine’den hareket edip oraya ulaştı.

Gittiği yolda kimseyi görmedi ise de, deve sürüsü izleri gördü. Bunun üzerine vadinin tâ yukarısına bir gurup gönderdi. Orada içlerinde Yesâr adlı bir köle de bulunan çobanlara rastladı. Onlara topluluğun nerde olduğunu sordu. Yesar’da, “Onlara ait bir bilgim yok. Ama ben beş günlüğüne hayvanlarını otlatıyordum, bu dördüncü günüm, diğer insanlar su kenarına hayvanlarını otlatmaya dağıldı, burada sadece bizim gibileri develeriy le garip kaldı” dedi.
Efendimiz develere el koyarak Medine’ye doğru hareket etti. Yolda sabah namazını kılınca baktı ki, o köle Yesar’da gelmiş onlarla birlikte namaz kılıyor. Orada ashabına “ganimeti taksim edin” buyurdu. Ashab’dan birisi, “Yâ Rasûlellah! En iyisi develeri toptan sürüp Medine’ye kadar varalım. Zîra içimizde kendine düşen hisseyi oraya götüre-meyecek kadar zayıf olanlar var” dedi. Efendimiz “taksim edin” diye tekrarlayınca, “Yâ Rasûlelîah! Dilersen o köleyi sen hissene al” dediler. Efendimiz, “buna gönülden razımısınız?” deyince, “evet dediler. Böylece Medine’ye gelince taksim ettiler, her birine yedi deve düştü. Onlar ikiyüz kişiydiler.
Vakidî derki bana Ebû Erva’dan nakledild iğine göre, Ebû Erva derki: Ben develeri sürenlerden biriydim Medine’ye üç mil kala Sırâr’a gelince bölüşüldü. Beş yüz deve vardı. 100’ü Fey’e ayrılıp herkese ikişer düştü. Karkara, Melsa toprağındadır. El-Küdr’de, rengi bulanık olduğu için bağırtlak kuşuna denir. Bazıları “Karkara” yerine “Karâratü” derler ki, “bu kuşun yeri” anlamına gelir. [20]

[20] Zehebî kısalttığı için Vakidî’den nakletmey i daha uygun gördüm. Vakidî Meğazî 1/182: İbni Sa’d2/31.
İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/202-203

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: