Muhayyısa Ve Huveyyısa Kardeşler

îbni İshâk derki: Peygamber (s.a.v.) yahudiler in öldürülmesi hususunda ki emrini -bir şeyle kayıtlamadan- mutlak manada söylemiş ve: “Yahudiler den ele geçirebildiğiniz erkekleri öldürün” buyurmuştu. [34]
O zaman Huveyyisa b. Mes’ûd Müslüman oldu. Kardeşi olan Muhayyısa ise, daha önce Müslüman olmuştu. Bu Muhayyısa Yahudi tüccarından biri olan İbnü Süneyne’ya saldırarak öldürmüştü. O anda daha Müslüman olmayan Huveyyisa ayağa fırlayarak kalktı ve:

“Bire Allah düşmanı, adamı öldürdün mü ne? Vallahi senin şu karnındaki yağlar bile bu adamın malından meydana gelmedir” diye söylenmeye başladı. Bunu gören kardeşi’de: “Vallahi onu öldürmeyi bana emreden zat, seni öldürmeyi bana emretmiş olsaydı, hiç tereddüt etmeden senin de boynunu vururdum” dedi. Bunu gören Huveyyisa’da: “Muhammed sana beni öldürmeyi emretseyd i, Vallahi mi beni öldürürdün?” dedi. Muhayyısa’da: “Evet, vallahi o emretseyd i, kesinlikl e seni öldürürdüm” deyince O:
– Seni bu dereceye ulaştıran bir din gerçekten çok enteresan bir dindir; diyerek Müslüman oldu. [35]

[34] İbni Hişâm 3/19; Beyhakî Delâil 3/200; Taberî Tarih 2/; Vakidî Meğazî 1/191, 192; Taberî Tarih 2/54; El-Muhabber 121; El-Kâmil tlt-Târih 2/144; Uyûnü’l Eser 1/301; İbni Sa’d 2/1/22. Hadis için bak Ebû Dâvûd 3002. Kaynaklar çok gibi görünse bile bu hadis kana-timce İbni İshâk’ın infirad ettiği, diğer kaynaklar a sadece onun rivayeti olarak geçen bir haberdir. İbni İshâk bu haberini (bana Zeyd b. Sâbit’in bir kölesi haber verdi. Ona da Muhayyısa’nın kızı nakletmiş) diye verir. Öbür rivayetin de de (bana Sevr b. Zeyd ed-Diylî anlattı dğr.) Bir kere Zeyd b. Sabİt’İn kölesi meçhul. Olsaydı da İbni İshâk ona yetişemezdi. Muhayyısa’nın kızı kimdir? İkinci rivayette ki Sevr b. Zeyd ed-Diylî için Zehebî Malik’in şeyhi oiup sikadır” dersede Beyhakî ona, “Meçhul” diyor. Vakidî’nin aynı hadiseyi nakli ise sadece “dediler ki” şeklinde daha da karma karışık, meçhul üstüne meçhul bir ifade olup üst habere asia destek olamaz bir haldedir.
Allah daha iyi bilir.
 [35] Üst kaynak.
İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/215-216

Reklamlar

Bir Yanıt to “Muhayyısa Ve Huveyyısa Kardeşler”

  1. Justin Larkins Says:

    say s nda kapand ğ yaz l d r bu yan lma, derginin son say lar n n g rülememesiyle ilgilidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: