Zeyd B. Hârise’nin El-Karade Seferi

[18]

İbni İshâk derki:
Rasûlüllah (s.a.v.)’in Zeyd b. Hariseyi, içlerinde Ebû Sofya’nın da bulunduğu Kureyş kervanını yakalamak için, Necid çölündeki vahalarda n biri olan “Karade” adlı suyun olduğu yere gönderdiği sefere, Karade seferi denir. Hadise şudur:
“Bedir harbi olup bittikten sonra, Kureyşliler Şam’a ticaret için giderken kullandıkları -eski hicaz- yolun emniyetin den korkarak, bu kere Irak üzerinden giden yola saptılar. Kureyş’in bir kısmı Ebû Süfyan’la birlikte ticaret için yola çıkmış ve Bekr b. Vâil oğullarından Fürat b. Hayyan denilen bir adamı yol kılavuzu olarak kiralamışlardı. Beraberle rinde en çok ticaret yaptıkları gümüş vardı.


Rasûlüllah onların üzerine Zeyd b. Hârise’yi yolladı. Zeyd kervana adı geçen su başında ulaşıp, kervanı ve malları ele geçirdi. Adamları yakalamay a muvaffak olamadı. O da malları ve kervanı alıp Rasûlüllah (s.a.v.)’a getirdi. [19]

[18] Karad Seferi için bak. İbni Hişâm 2/11; El-Kâmil 2/145; İbni Sa’d Tabakat 2/36; Taberî Tarih 2/54; Vakıdî Meğazî 1/197; El-İktifa 2/81; İbni İshâk Sîre 296.
 [19] İbni Hişâm 3/11, 12; Taberî 2/52; Vakîdî derki: Zeyd (r.a.)’in ilk gazvesi bu idi. Hicretin 27’ci ayı olan Cemadiye’l ahirin sonu idi. Vakidî orada ki malın mikdannı ve taksimini de anlatır.
İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/200-201

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: